piątek, 30 marca 2012

SZKOLNE REKOLEKCJE INACZEJ...

Katolikom czas Wielkiego Postu kojarzy się między innymi z rekolekcjami. Uczniom rekolekcje kojarzą się często z wyjściem do kościoła i "skróconymi" lekcjami. Jednak tym razem uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w innej formie rekolekcji wielkopostnych. Podczas dwugodzinnego spotkania mieli oni okazję poznania różnych elementów sztuki sakralnej. Piątkowe spotkanie poprowadził ks. Stefan Cegłowski - dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, znany już naszej młodzieży z niezwykle interesujących lekcji muzealnych.

czwartek, 29 marca 2012

DĘBY PAMIĘCI...

„KATYŃ …OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” to program edukacyjny, którego celem jest uczczenie pamięci OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21. 857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretna osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko.

Mottem programu są słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby Prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”

W Programie uczestniczy już ponad 3000 instytucji z Polski i spoza jej granic. KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI posadzono w : USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Kanadzie, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze.

W tej tak istotnej dla narodu polskiego akcji nie mogło zabraknąć też nas – Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej. Po długich przygotowaniach w naszej szkole odbyły się dziś uroczystości posadzenia Dębów Pamięci oraz odsłonięcia pamiątkowych tablic w ramach realizacji programu edukacyjnego "Katyń... Ocalić od zapomnienia". W ten sposób uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej – braci: kapitana Romana Sobańskiego i porucznika Michała Sobańskiego.

Kapitan Roman Sobański, syn Jana i Józefy, urodzony 15.06.1909 roku w Starzynie koło Wyszogrodu. Ukończył Gimnazjum im. Marszałka Stanisława Malachowskiego w Płocku. Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Ukończył również Szkołę Podchorążych w Centrum Wyszkolenia Artylerii w Toruniu i otrzymał awans na ppor. Artylerii. Po odbyciu specjalistycznego kursu w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie został oficerem taktycznego – operacyjnego 20. Dywizjonu Bombowego. Po 17 września 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. W obozie w Kozielsku przebywał z bratem Michałem. Rodzina otrzymała od niego jedną kartkę pocztową. W kwietniu 1940 roku wraz z innymi jeńcami został zamorodowany w Katyniu przez NKWD strzałem w tył głowy.

Porucznik Michał Sobański, syn Jana i Józefy, urodzony 12 lipca 1916 roku w Starzynie koło Wyszogrodu. Ukończył Gimnazjum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Absolwent Szkoły Podchorążych w Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie. W czerwcu 1939 roku odbył praktykę w Dywizjonie 1. Pułku Lotniczego w Warszawie, a w sierpniu został skierowany do formowanego w bazie Małaszewicze 20. Dywizjonu Bombowego. 17 września wystartował samolotem PZL P-37 „Łoś” z zadaniem przelotu do Rumunii. Zmuszony do ladowania w rejonie Jampola, dostał się do niewoli sowieckiej. W obozie w Kozielsku przebywał wraz z bratem, Romanem. Rodzina otrzymała od niego tylko jeden list. W kwietniu 1940 roku wraz z innymi jeńcami został zamordowany w Katyniu przez NKWD strzałem w tył głowy.
29 marca był dla społeczności Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku doskonałą lekcją historii. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia p. dyrektora Jacka Kłosińskiego, p. Michała Boszko - Starosty Płockiego (honorowego patrona uroczystości) i zaproszonych gości. Młodzież pod przewodnictwem p. Zdzisławy Rycyk - Lubaś i p. Izabeli Grabarczyk zaprezentowała program artystyczny "Katyń... ocalić od zapomnienia. Dla tych, którzy musieli kopać własny grób". Naszym recytatorom towarzyszył chór ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablic ku czci: kapitana Romana Sobańskiego i porucznika Michała Sobańskiego oraz posadzenie Katyńskich Dębów Pamięci. Po zakończeniu oficjalnej części goście mieli okazję, aby obejrzeć przygotowane przez uczniów i nauczycieli wystawy okolicznościowe oraz wystawę „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Biuro Edukacji Publicznej (http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=47&id=4038).

środa, 28 marca 2012

KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

W dniu 29 marca 2012r w naszej szkole odbędzie się uroczystość Posadzenia Dębów Pamięci. Staraniem p. Zdzisławy Rycyk-Lubaś uczestniczymy w programie "Katyń... ocalić od zapomnienia", którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Więcej o akcji można przeczytać na portalu: http://www.katyn-pamietam.pl/
Uroczystości towarzyszy wystawa „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” przygotowana przez:  Instytut Pamięci Narodowej,  Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu  oraz Biuro Edukacji Publicznej.Wystawę można oglądać w naszej szkole do wtorku 3 kwietnia.

(ps)

DNI OTWARTE

CHCESZ ZOBACZYĆ NASZĄ SZKOŁĘ, POZNAĆ UCZNIÓW I NAUCZYCIELI?
INTERESUJE CIĘ NASZA OFERTA EDUKACYJNA?
ZASTANAWIASZ SIĘ, KTÓRĄ SZKOŁĘ PONADGIMNAZJALNĄ WYBRAĆ?

ZAPRASZAMY CIĘ NA

"DNI OTWARTE"
14 KWIETNIA 2012 ROKU (SOBOTA)
OD GODZINY 9.00.

NASZA OFERTA EDUKACYJNA


W roku szkolnym 2012/2013 oferujemy nastepujące kierunki kształcenia (dzienne)

Technikum (4-letnie)
  • technik informatyk
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik hotelarstwa
  • technik architektury krajobrazu
  • technik rolnik
  • technik cyfrowych procesów graficznych
Zasadnicza Szkoła Zawodowa
  • rolnik
  • kucharz
Liceum Ogólnokształcące (3 - letnie)
  • klasa policyjna
Szkoły policealne dla dorosłych (2 - letnie)
  • technik bhp
  • technik turystyki wiejskiej
  • technik rachunkowości
  • technik informatyk
  • technik administracji
Liceum Ogólnokształcące
Szkolenia na kursach kwalifikacyjnych

wtorek, 27 marca 2012

ŚWIĘTO TEATRU

27 marca to coroczne święto teatru. Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Dziś uczniowie klas maturalnych wraz z opiekunami wybrali się z wizytą do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, aby obejrzeć "Żeglarza". Sztukę autorstwa patrona płockiego teatru reżyserował Maciej Kowalewski. Jak czytamy w zapowiedziach spektaklu, jest to opowieść o kapitanie, który stał się bohaterem wśród lokalnej społeczności. "Legenda głosi, że zginął podczas obrony swojego statku. W mieście trwają przygotowania do postawienia mu pomnika… Nie wszyscy jednak uważają go za bohatera. Jan – młody historyk, zna prawdziwe losy żeglarza. Okazuje się, że Nut nie zginął bohatersko na morzu. Żyje pod innym nazwiskiem i ma się dobrze. Jan podejmuje walkę z mitem, choć zdaje sobie sprawę, że jest jedynym, któremu zależy na ujawnieniu prawdy. Z czasem sam zaczyna wątpić w to, czy szukać prawdy, czy raczej poddać się mitowi, który łączy społeczność miasta. Maciej Kowalewski, autor i reżyser głośnej sztuki Obywatel M. Historyja uważa, że: (…) odczytywanie Żeglarza jako sztuki o potrzebie mitu jest dużym uproszczeniem. Sztuka Szaniawskiego sięga dużo głębiej, mówi o zakłamaniu politycznym, społecznym i osobistym. Jest też bardzo bolesnym dochodzeniem do prawdy pomiędzy ojcem, a synem /dziadkiem – wnukiem/ i o zwycięstwie tego związku nad powszechnym zakłamaniem…".
Nasza szkolna społeczność uczciła Międzynarodowy Dzień Teatru także odczytaniem życzeń i przekazaniem na ręce p. Marka Mokrowieckiego - dyrektora płockiego Teatru bukietu wiosennych kwiatów oraz wręczeniem kwiatów aktorom występujacym w spektaklu.
("Dzień z płockim Teatrem" zorganizowały nauczycielki języka polskiego: p. Izabela Grabarczyk i p. Anna Jeziórska)
                                                                           
                                                                         Szanowny
Pan Dyrektor
Aktorzy i Pracownicy
Teatru Dramatycznego
im. Jerzego Szaniawskiego
w Płocku
               „Przeznaczeniem teatru (…) było i jest służyć niejako za zwierciadło naturze…” - pisał William Shakespeare. „Teatr nie jest tylko widowiskiem, ale czymś, co ma skłonić do refleksji…” – mówił Konrad Swinarski. „Teatr nie musi być tylko przedsiębiorstwem do wystawiania sztuk (…), ale może być czymś więcej: żywym ogniskiem duchowym, miejscem samouświadamiania społecznego, punktem przecięcia linii czasów i ich sejsmografem, przestrzenią swobody i narzędziem ludzkiego wyzwalania się…” – twierdził Vaclav Havel. Takiej roli teatru oczekuje  współczesny człowiek. Żyjący w świecie wszechogarniających multimediów, ciągłego pośpiechu  oraz  natłoku informacji i zdarzeń poszukuje on nie tylko możliwości jendoczesnego pełnienia wielu ról, przekraczania własnych granic, poznania siebie, ale przede wszystkim chwili refleksji. To właśnie za pośrednictwem teatru widz może zdobywać nowe doświadczenia, być świadkiem innych, odmiennych od tych, jakie towarzyszą mu na co dzień, zdarzeń, sytuacji i przeżyć. Teatr jest wyrazem zmieniających się koncepcji życia i potrzeb człowieka, ukazuje odwieczne problemy ludzkiego losu, przedstawia całą gamę  charakterów i osobowości, pokazuje wielkie namiętności i uczucia. Teatr pomaga odzyskać autentyczność i to w takim stopniu, w jakim nie jest w stanie tego uczynić żadna inna dziedzina sztuki. Tylko w teatrze widz może obserwować jednocześnie teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, rzeczy ze świata realnego oraz ze świata snów, marzeń, tęsknot i wspomnień. Teatr to jedyna dziedzina sztuki, która nie podlega produkcji taśmowej. Żadna inna dziedzina nie jest przecież ośrodkiem tylu złożonych, wielorakich i  niepowtarzalnych ludzkich działań.
            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i 200. rocznicy powstania płockiej sceny życzymy Panu Dyrektorowi, Aktorom oraz Pracownikom Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego wielu inspiracji twórczych, sukcesów i radości dzielonych z widzem. Niech dla każdego widza, a szczególnie tego młodego i niedoświadczonego, teatr przestanie być instytucją, a stanie się świątynią ducha, źródłem niezapomnianych przeżyć i refleksji.
                                                                                                                                     Dyrekcja,
Rada Pedagogiczna,
Uczniowie i Pracownicy
Zespołu Szkół
im. Leokadii Bergerowej
w Płocku
                                                                                                     
P. Marek Mokrowiecki (dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku), Małgorzata Grabska i Piotr Piegat

                                                     



poniedziałek, 26 marca 2012

czwartek, 22 marca 2012

PŁOCKIE TARGI EDUKACYJNE

Uczestniczyliśmy w tegrocznych PłockichTargach Edukacyjnych, który odbyły się w hali sportowej "Chemika". Wśród wystawców, oprócz szkół ponadgimnazjalnych, znalazły się szkoły policealne, szkoły wyższe, firmy językowe i szkoleniowe oraz poradnia psychologiczno - pedagogiczna. Głównym celem targów było wsparcie młodzieży w planowaniu kariery zawodowej. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowali: Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Michał Boszko - Starosta Płocki, Andrzej Nowakowski - Prezydent Miasta Płocka i Karol Semik - Mazoweicki Kurator Oświaty. Organizatorzy targów to: Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku, Powiatowy Urząd Pracy w Płocku, Miejski Urząd Pracy w Płocku, Gazeta Wyborcza, Centrum Edukacji Sp. z o.o oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku.
Naszą szkołę na tegorocznych targach reprezentowali: p. dyrektor Jacek Kłosiński, p. Wioletta Róg, p. Anna Jeziórska oraz Michał Piotrowski, Agata Kozakiewicz, Dorota Szymańska, Aleksandra Zwolińska, Bogumiła Kowalska (uczestniczka "Dyktanda 2012" dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych). Przygotowany przez nas punkt informacyjno - promocyjny cieszył się dość dużym zainteresowaniem, także ze względu na fakt proponowanych przez nas specjałów kulinarnych :).
(Pomysłodawcy i wykonawcy materiałów promocyjnych z aktualną ofertą edukacyjną oraz stoiska informacyjnego: p. dyrektor Jacek Kłosiński, p. Wioletta Róg - pedagog szkolny, p. Anna Jeziórska - nauczyciel języka polskiego, p. Adam Milewski - nauczyciel informatyki).





środa, 21 marca 2012

BLISKIE SPOTKANIE Z ETIOPIĄ

W poniedziałek [26 marca] zapraszam na "Bliskie spotkanie z Etiopią". W trakcie spotkania, z zaproszonym gościem, dowiemy się o geografii Etiopii, zamieszkujących ten kraj ludziach i ich zwyczajach oraz będziemy mieli okazję usłyszeć o projekcie alfabetyzacji i tłumaczenia Biblii na lokalne języki [Zayse, Gamo i inne].
Więcej o Etiopii na blogu poświęconym szkolnej akcji "Uwolnić Biblię" http://uwolnicbiblie.blogspot.com/ i na blogu przyrodniczym http://okiemprzyrodnika.blogspot.com/
Piotr Syska – koordynator spotkania

wtorek, 20 marca 2012

TARGI EDUKACYJNE W MAŁEJ WSI

Uczniowie naszej szkoły (Marlena Sadłowska, Magdalena Witkowska, Sylwia Pietrzak, Magdalena Gładoch i Bartłomiej Śmigielski) wraz z opiekunami (p. Wiolettą Róg i p. Anną Jeziórską) uczestniczyli w VI Targach Edukacji i Pracy Szkół Ponadgimnazjalnych w Małej Wsi. Organizatorem spotkania był Urząd Gminy w Małej Wsi, Gimnazjum im. Anny Nakwaskiej w Małej Wsi i Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Płocku. Podczas wtorkowych targów zapoznaliśmy gimnazjalistów z naszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2012/2013.



(ja)

poniedziałek, 19 marca 2012

MOŻESZ POMÓC!

W niedzielę 25 marca 2012 roku, o godz. 16.00 w Szkole Muzycznej w Płocku [ul. Kolegialna 23] odbędzie się koncert zespołu ELOHIM. ELOHIM to grupa hiphopowa charakteryzująca się pozytywnym przesłaniem i łatwo przyswajalnym brzmieniem, z którym od 2006 roku trafia do szerokiego grona - głównie młodzieży. Będzie to pierwszy koncert zespołu w Płocku. Bilety w cenie 8 złcegiełkami na operację Lestera - ucznia Szkoły Muzycznej. Można je nabyć w redakcji portalu czasplocka.pl przy ul. Mickiewicza 14  (pawilon przy rondzie) pn.-pt. 10.00-14.00 lub 2 godziny przed koncertem w Szkole Muzycznej.

Poniżej klip muzyczny będący próbką twórczości artystycznej grupy. 



(ps)

GOŚCILIŚMY PREZYDENTA

W piątek, 16 marca, gościliśmy w naszej szkole Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie czwartych i trzecich klas technikum wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły. 
Pan Prezydent przybliżył uczniom swoją osobę i przedstawił  osobistą drogę do prezydentury w Płocku. Tematem spotkania były też inwestycje realizowane z ramienia Urzędu Miasta Płocka. 
Młodzież zadawała Prezydentowi pytania, wśród nich pojawiły się takie, które bezpośrednio dotyczą naszej szkoły - jak na przykład budowa chodnika mogącego zapewnić bezpieczną komunikację z przystanku autobusowego do szkoły. Prezydent obiecał sprawdzić przyczynę zaniedbania tej inwestycji i złożył deklarację, że pośród planowanych inwestycji finansowanych ze środków budżetowych miasta, budowę chodnika potraktuje jako priorytetową jeszcze w tym roku kalendarzowym. 
Na koniec spotkania Pan Prezydent otrzymał z rąk Dyrektora Szkoły, Pana Jacka Kłosińskiego, publikację "80 lat Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku" wraz z zaproszeniem do kontynuowania spotkań z młodzieżą w podobnej formule. 

Informacja o spotkaniu znajduje się na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Płocka http://plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,1425,1,1.html

wtorek, 6 marca 2012

SPOTKANIE Z CHEMIĄ

Zespół Szkolnego Koła Chemicznego [p. Elżbieta Milewska i uczennice klasy I technikum] przeprowadził dla uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku, pokaz widowiskowych doświadczeń chemicznych pod hasłem "Spotkanie z chemią". Dzieci nie tylko były bacznymi obserwatorami pokazu ale również angażowały się w przeprowadzanie chemicznych eksperymentów. W trakcie pokazu płonęły ławki i wybuchały wulkany :) A to wszystko ku uciesze miłej i młodej publiczności. Kilka fotek ze spotkania poniżej.


poniedziałek, 5 marca 2012

AFRYKA I MISJE

Uczennica naszej szkoły - Martyna Marciniak [klasa III thb] wzięła udział w etapie okręgowym X Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki. Byliśmy jedynymi przedstawicielami płockich szkół w tym etapie Olimpiady. Zawody odbyły się w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. ks. R. Archutowskiego w Warszawie. Celem Olimpiady jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów wśród idei wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury. Więcej informacji o Olimpiadzie można znaleźć na stronie organizatora: http://www.olimpiada.uksw.edu.pl/
(ps)

niedziela, 4 marca 2012

MYŚL TYGODNIA...

"Bo śmiałkiem jest ten,
kto podejmuje decyzje wbrew obawom,
ten, kogo na każdym kroku nękają demony,
kogo nurtują rozterki, czy ma rację czy nie.
A mimo to działa - bo również wierzy w cuda..."

                                 
(Paulo Coelho - "Brida")

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW

W najbliższą sobotę (10 marca 2012 roku) grupa tegorocznych maturzystów wraz z opiekunami wyjeżdża do Częstochowy. Poniżej przedstawiamy program Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę:
9.15 - zapisy w recepcji przy Arsenale
10.30 - zawiązanie wspólnoty w Bazylice Jasnogórskiej
11.00 - Spotkanie z Jadwigą i Dariuszem Basińskimi
          - Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich
14.15 - przygotowanie do Mszy Świętej
14.30 - Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem Biskupa Romana Marcinkowskiego

(Dariusz Basiński - polski aktor filmowy i teatralny. Współtwórca kabaretu "Mumio". Jadwiga Basińska  - polska aktorka i artystka kabaretowa. Współtwórczyni kabaretu "Mumio". Znani m.in. z serii skeczów reklamowych jednej z polskich sieci telefonicznych. Uczestnicy akcji społecznej "Nie wstydzę się Jezusa", promującej wartości chrześcijańskie w przestrzeni publicznej.

czwartek, 1 marca 2012

NIEPEŁNOSPRAWNY - NIE ZNACZY INNY...

Dziś gościliśmy w naszej szkole pana Tomasza Gorczycę - rzecznika osób niepełnosprawnych Urzędu Miasta Płocka. Spotkanie to zorganizowano między innymi w ramach realizacji projektu "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń"oraz współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza. Podczas czwartkowego spotkania młodzież poznawała terminologię związaną z niepełnosprawnością i rodzaje niepełnosprawności. Cennym doświadczeniem były ćwiczenia pozwalające młodym ludziom "wejść w role" osób niewidomych. Dopełnieniem zajęć była projekcja dwóch filmów. Pierwszy z nich to "Krótki film o Janosiku" w wykonaniu podopiecznych i terapeutów "Domu Przyjaznych Serc" w Płocku. Drugi dotyczył barier, z jakimi spotykają się codziennie osoby z niepełnosprawnością ruchową. Podsumowaniem trzygodzinnych warsztatów była prezentacja wystawy plakatów wykonanych przez poszczególne klasy.
Zajęcia zorganizowały panie: Anna Jeziórska i Wiloletta Róg. Informacje o czwartkowym spotkaniu znajdziecie również na stronie internetowej Urzędu Miasta: http://www.plock.eu/pl/aktualnosci/details/article,1232,1,1.html

Efekty "burzy mózgów"
                                                                                                    
Zajęcia warsztatowe



Klasa III thb
Klasa III tg
Klasa III tha
 
Klasa
 
Klasa II tg

Klasa III tr


Klasa IV tg

Klasa III tib


Klasa I ti

Klasa II tr

Klasa IV tr

Klasa I th

Klasa II th

Klasa IV ti

Klasa 1 tg

Klasa 1 trak