czwartek, 6 listopada 2014

SPOTKANIA Z HISTORIĄ W TLE

3 listopada grupa czterdziestu uczniów z klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych pod opieką Pani Zdzisławy Rycyk Lubaś wzięła udział w spotkaniu, w Muzeum Mazowieckim w Płocku, „Konfrontacje Historyczne: Niezłomni-Wyklęci- Skazani na zapomnienie. Poszukiwania miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.”
O poszukiwaniach polskich bohaterów zamordowanych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa, o historii polskich badań w tym zakresie oraz o najnowszych odkryciach, ze szczególnym uwzględnieniem efektów ekshumacji i badań genetycznych ciał wydobytych na Powązkach i w Białymstoku, opowiadał  profesor Krzysztof Szwagrzyk. Lokalny wątek badań ofiar komunizmu w katowni NKWD i UB przy ulicy 1-go Maja w Płocku, a także poszukiwań Żołnierzy Wyklętych w Łęgu, przedstawi ł Jacek Pawłowicz.

„O tym nie można zapomnieć…- spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.”
W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów: Aleksandra Filip, Łukasz Kalinowski, Kamil Chorzewski, Michał Zyzner pod opieką Pani Zdzisławy Rycyk Lubaś bierze udział w projekcie edukacyjnym „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Projekt został opracowany przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, a honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęła Żona Prezydenta RP Pani  Anna Komorowska. Instytucjami wspierającymi projekt są: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Ja Kobieta- Fundacja na Rzecz Kobiet, Fundacja Mecenat Sztuki, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. Dzięki udziałowi uczniowie poznają losy byłych więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych oraz sowieckich łagrów. Wezmą udział w warsztatach przygotowujących do rozmów ze świadkami historii i prezentujących techniki dokumentowania ich relacji, nagrają notację ze świadkiem historii.

29 października w ramach realizacji wzięliśmy  udział w seminarium otwierającym V edycję projektu w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia w Warszawie. Podczas spotkania wysłuchaliśmy   wystąpień następujących osób:
  1. Minister dr Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds., Kombatantów i Osób Represjonowanych:  Jaki dług mamy do spłacenia wobec ofiar II wojny światowej?
  2. Prof.dr hab. Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, profesor Collegium Civitas w Warszawie , kierownik Katedry Politologii; wykład: Nazizm i jego konsekwencje społeczne. 
  3. Stanisław Zalewski, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych: Dlaczego  ważne jest dla byłych więźniów obozów przekazywanie swoich wspomnień. 
  4. Krystyna Zając, Alicja Kubecka: Wystąpienie w imieniu byłych więźniarek KL Ravensbruck. 
  5. Aneta Hoffman, prezes Zarządu Fundacji „Kresy Historii”’; wykład: „Stalinizm i jego konsekwencje społeczne. 
  6. Barbara Oratowska ,kierownik lubelskiego Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”: Dlaczego i jak upamiętniamy tragiczne losy Polaków z czasu II wojny?
  7. Maria Pisarska –Kalisty, kierownik Muzeum w Tykocinie: Tykocińska tragedia z czasów II wojny. 
  8. Ks. Robert Ogrodnik, kapelan warszawskiego Koła Ravensbruck: Wartości, które liczą się w każdych okolicznościach. 
W listopadzie nasze działania będą polegały na nawiązaniu kontaktu z osobą, która przeżyła obóz koncentracyjny lub łagier oraz napisaniu eseju na temat:.  Dlaczego pomimo upływu lat, wciąż mówi się o zbrodniach totalitaryzmów XX wieku? lub Społeczne konsekwencje II wojny światowej.

Mamy nadzieję, że wszystkie nasze działania otrzymają najwyższe noty, uda nam się powtórzyć sukces kolegów z ubiegłego roku i znajdziemy si ę wśród grona laureatów, którzy wspólnie z Paniami, byłymi więźniarkami, pojadą, w kwietniu 2016 roku, na uroczyste obchody wyzwolenia obozu w Ravensbruck. 

Zdzisława Rycyk-Lubaś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz