poniedziałek, 12 lutego 2018

Czas na podsumowanie projektu "PAKA DLA RODAKA 2017"



           W listopadzie 2017 roku nasza szkoła przyłączyła się do projektu "PAKA DLA RODAKA 2017". Organizatorem tak wspaniałej akcji jest FUNDACJA ROZWOJU MIKROSPOŁECZNOŚCI „PER ASPERA AD ASTRA”. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płocka i Wójta Gminy Szczawin Kościelny.
           Druga edycja projektu "Paka dla Rodaka" kierowana była do Polaków w Mołdawii. W akcji uczestniczyło 41 wolontariuszy, w tym uczniowie z naszej szkoły - Zuzanna Strzelczak (1 tw), Paulina Pinkowska (I tw) oraz pani Elżbieta Milewska. Fundacja przygotowała 200 paczek dla polskich rodzin, 160 słodkich paczek dla dzieci, mnóstwo gier, zabawek, książek, zeszytów i artykułów chemicznych. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ludzie dobrego serca. Naszą szkołę do udziału w akcji zaprosił prezes fundacji pan Albert Dyna. Dziękujemy!!!
        Koordynatorami  szkolnej akcji były  dwie uczennice: Zuzanna Strzelczak (1 tw) i Paulina Pinkowska (I tw), działające pod kierunkiem pani Elżbiety Milewskiej. Pomocą służył Samorząd Uczniowski na czele z panią Marzeną Markiewicz. Do akcji, jaką była w naszym przypadku zbiórka oleju, włączyła się cała społeczność szkolna. Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie klasy 2tgr z panią Anną Jeziórską, 2ti z panią Sylwią Kwiatkowską, 3tw z paną Bożeną Dzierżanowską, 3thi z panią Grażyną Zwierzchowską, 4trak z panią Zdzisławą Rycyk- Lubaś, 4 thi z panem Adamem Milewskim. Dziękujemy dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom, młodzieży i ich rodzicom za organizację pomocy humanitarnej dla Polaków w Mołdawii.
         Po akcji w szkole przyszedł czas na przygotowanie paczek. W trakcie tej pracy poznaliśmy wyjątkowych ludzi z fundacji i wielu wolontariuszy, z którymi czekała nas podróż do Mołdawii.
       05 grudnia 2017 roku. wyruszyliśmy w drogę.  Po 26 godzinach podróży przez Słowację i Węgry dotarliśmy do Rumunii.  W miłej atmosferze odpoczęliśmy w Domu Polskim w Nowym Sołońcu, aby następnego dnia dotrzeć do Suczawy. Przedstawiciele fundacji i wolontariusze spotkali się w Domu Polskim z panią poseł Victorią Longher, która reprezentuję Polaków w Parlamencie Rumuńskim.
         Około godziny 17.00 dotarliśmy do Bielc w Mołdawii. Mimo ogromnego zmęczenia cieszyliśmy się ze spotkania z mieszkającymi tam Polakami.  Wieczór ten zostanie na długo w naszych sercach i pamięci.
         8 grudnia 2017 roku dzień rozpoczęliśmy o godzinie 07.00  uczestnictwem we Mszy Świętej Roratniej, odprawianej w trzech językach, w Kościele Świętych Archaniołów w Bielcach, pod przewodnictwem księdza proboszcza Jacka Pucia. Po wspólnej modlitwie ruszyliśmy na śniadanie do Liceum im. Dmitrii Cantemir. W dalszej części dnia wraz z miejscowymi przewodnikami wyruszyliśmy do rodzin, aby przekazać przywiezione z Polski paczki. Tu czekały nas kolejne emocje i wzruszenia. Na szczególną uwagę zasługuje także spotkanie w Domu Polskim, gdzie dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, prezentowały tańce ludowe - oczywiście polskie. Na koniec wraz z Dziadkiem Mrozem rozdaliśmy dzieciom paczki. Wieczór spędziliśmy w Domu Kultury w Glodeni, w którym dzieci wzruszyły nas pięknym śpiewem i tańcami ludowymi oraz zaprosiły do wspólnej zabawy. Powitaliśmy również świętego Mikołaja, który rozdał przywiezione z Polski paczki. Noc spędziliśmy w domach polskich rodzin.
          W sobotę, 9 grudnia 2017 roku,  udaliśmy się do Styrczy, zwanej „Małą Warszawą”. Tu także ruszyliśmy z darami do najbardziej potrzebujących. Na koniec odwiedziliśmy Dom Polski i Muzeum Etnograficzne.
          W drodze powrotnej, przez Ukrainę, zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski oraz Lwów.
          Akcja projektu „Paka dla Rodaka” zakończyła się 10.02.2018 roku spotkaniem w Łącku. Była to okazja do wspomnień, refleksji i wymiany zdjęć. Od organizatorów, czyli FUNDACJI ROZWOJU MIKROSPOŁECZNOŚCI „PER ASPERA AD ASTRA” na czele z Prezes Zarządu Fundacji – panem Albertem Dyną, Wiceprezes Zarządu Fundacji - panią Anną Habaj i Wiceprezesem Zarządu Fundacji - panią  Aleksandrą Ziółek otrzymaliśmy podziękowania.
        Organizatorom dziękujemy nie tylko za wspaniałą „LEKCJĘ HISTORII”, ale i „LEKCJĘ ŻYCIA”.
Elżbieta Milewska

















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz