piątek, 20 maja 2022

V POWIATOWY DZIEŃ PROFILAKTYKI

        „Przemoc – niewidzialne rany, realny ból” – pod takim  hasłem w piątek w Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku odbył się V Powiatowy Dzień Profilaktyki. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Płocki pan Sylwester Ziemkiewicz.

    Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku od kilkunastu lat cyklicznie organizował Szkolne Dni Profilaktyki, które od kilku lat rozszerzono na działania skierowane także do młodzieży i nauczycieli innych szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Płocki. W poprzednich edycjach mówiono o chorobach cywilizacyjnych, nowotworach, alkoholu, narkotykach, dopalaczach czy o depresji. W piątek (20. 05.2022) uczestniczy wydarzenia skupili się na tematyce szeroko pojętej przemocy. Jak mówiły pomysłodawczynie i organizatorki Powiatowego Dnia Profilaktyki, pani Anna Jeziórska i Wioletta Róg: Zadaniem szkolnej profilaktyki jest chronienie dzieci i młodzieży przed zagrożeniami, a także reagowanie w sytuacjach rozpoznawania pierwszych oznak problemu. Dlatego spotkaliśmy się, aby kolejny raz rozmawiać  właśnie na temat szeroko rozumianej  profilaktyki. Hejt, przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, ekonomiczna, zaniedbanie to rodzaje przemocy, o których każdy z pewnością słyszał lub niestety ich doświadczył. Skala tego problemu zainspirowała nas do stworzenia kolejnego projektu edukacyjnego, tym razem zatytułowanego „Przemoc – niewidzialne rany, realny ból”, który realizujemy w ramach Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy Rodzinie. Jak zaznaczył pan Jacek Kłosiński, dyrektor Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie naszych działań przez pracowników Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku na czele z panią dyrektor Małgorzatą Struzik, która to dokonała uroczystego otwarcia V Powiatowego Dnia Profilaktyki. Pani dyrektor mówiła także o wielkiej roli profilaktyki oraz potrzebie wspierania tego typu działań i projektów edukacyjnych.

    W piątkowe przedpołudnie Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku był miejscem pozytywnej energii, kreatywności i wielu ciekawych działań. Był to bez wątpienia dzień pełen emocji, entuzjazmu, inspiracji, wymiany doświadczeń. W ramach V Powiatowego Dnia Profilaktyki odbyły się zajęcia integracyjne dla reprezentantów szkół powiatowych.  Młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła również w ciekawych i nowatorskich zajęciach warsztatowych „Przemoc w Internecie” prowadzonych przez gościa specjalnego pana doktora Macieja Dębskiego - założyciela i prezesa Fundacji „Dbam o mój z@sięg”. Tego, jak zamienić negatywne emocje na pozytywne działania uczyła podczas warsztatów ekologicznych pani Katarzyna Struzik  – wiceprezes Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku. Młodzież wykonała ekologiczne kosmetyki, torby oraz sadziła kwiaty. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez panią Elżbietę Milewską – wicedyrektora Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku uczniowie i nauczyciele mieli okazję, aby poznać zalety apiterapii, stworzyć świecę, miód z mniszka lekarskiego oraz wykonać poidełka dla owadów. A wszystko to w ramach zamiany negatywnych emocji na pozytywne działania. Uczestnicy piątkowych zajęć zdobyli wiele nowej wiedzy oraz cennych umiejętności. Niezwykle intensywny dzień zakończył się bardzo refleksyjnie. Młodzież należąca do Szkolnego Klubu Inicjatyw Twórczych zaprezentowała krótką etiudę teatralną pt. „Wyspa” opowiadającą o skutkach przemocy, o tym że w życiu najważniejsza jest miłość i życzliwość i że każdy z nas ma czas, aby zmienić swoje życie.

    Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie V Powiatowego Dnia Profilaktyki, uczestnikom, gościom. Do zobaczenia za rok.





































 
































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz