piątek, 5 października 2018

KRAJNO-ZAGÓRZE, CIEKOTY, KADZIELNIA... CO TO ZA DZIWNE NAZWY?

Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, Góra Rushmore, Wieża Eiffla i Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Wszystkie te obiekty, i wiele innych, mogli podziwiać uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej podczas drugiego dnia wycieczki i to tylko w ciągu kilku godzin! Jak to możliwe?

Wymienione i rozpoznawalne przez większość mieszkańców świata obiekty można podziwiać w Alei Miniatur „Wonderful World” w miejscowości Krajno-Zagórze. Park miniatur został zlokalizowany na stokach Grzbietu Krajeńskiego.

W Ciekotach u stóp Radostowej (w paśmie Łysogór) stał dwór drewniany, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. Dziś znajduje się tam Centrum Edukacyjne Szklany Dom – Dworek Stefana Żeromskiego. „Szklany Dom”? Czyżby Żeromski pisał coś o szklanych domach? Pisał przecież o ludziach bezdomnych, więc skąd te szklane domy… Ale zostawmy te zagadki na lekcje języka polskiego. Uczniowie i opiekunowie zapoznali się z rekonstrukcja dworku, w którym w latach 1871-1883 mieszkała rodzina Żeromskich, gdzie oglądali pamiątki po pisarzu.

Kadzielnia wchodząca w skład wapiennego Pasma Kadzielniańskiego to jedno z najbardziej spektakularnych stanowisk krasowych regionu świętokrzyskiego. Występuje tu system powierzchniowych i podziemnych form krasowych. Formy krasowe? Czy na wycieczce muszą pojawiać się takie trudne słowa? Trasa turystyczna prowadzi podziemnymi korytarzami, którym nadano nazwę: Jaskinia Odkrywców. Na jednej ze skalnych ścian kieleckiej Kadzielni znajdują się dwie tablice o wysokości 6 metrów i szerokości ponad 2 metry. Widnieją na nich wyryte rzymskie cyfry. Właściwie pierwsze dziesięć cyfr łacińskiego systemu liczbowego. Czyżby to coś oznaczało? Zaraz, zaraz… Dziesięć… Dekalog… Ale Dekalog to było dziesięć słów, a nie dziesięć cyfr… Czy Mojżesz znał cyfry łacińskie? Ciekawe… Chyba jednak musimy odłożyć na bok te pytania.

„Aleja Sław” usytuowana na terenie Skweru im. Szarych Szeregów w Kielcach słynie z posągów ludzi kultury XX wieku. Popiersia wykonane są z brązu i ustawione są na jednakowych granitowych postumentach. Wśród nich same znane postacie: Stanisław Lem, Czesław Niemen, Ignacy Paderewski, Edith Piaf, Bożena Dzierżanowska, Mirosława Winiarska, Małgorzata Kikolska, Krzysztof Kamiński… Zaraz, zaraz… Chyba się zagalopowałem. Co do czterech ostatnich osób to nie mam pewności… Ale kto wie, może po wycieczce znajdzie się dla nich miejsce w tej kieleckiej „Alei Sław”. Panie Prezydencie Kielc, czy da się coś w tej sprawie zrobić?

W Kielcach nasi dzielni podróżnicy dotarli jeszcze na Wzgórze Zamkowe, gdzie znajduje się barokowa Katedra i Muzeum Narodowe.

Jutro ostatni dzień wycieczki… Do zobaczenia na blogu – przeczytacie co się działo w sobotę, a zapowiada się ciekawie :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz