czwartek, 13 lutego 2014

SPOTKANIE ZE SPRAWIEDLIWĄ

"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat"

מי הוא שומר אחד בחיים - חוסך את כל העולם כולו 
13 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Czesławą Żak - Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. Było ono częścią przedsięwzięcia pn.: "Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi" organizowanego przez Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata Zarząd Główny w Warszawie pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Koordynatorem spotkania w szkole była p. Zdzisława Rycyk-Lubaś, nauczycielka historii i języka polskiego. 
Celem spotkania było przekazanie młodzieży idei Sprawiedliwych i wiedzy na temat historii Polski z okresu okupacji oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec innych narodowości.
Pani Czesława Żak wraz z najbliższą rodziną [rodzicami, siostrą i stryjem] ukrywała w czasie II wojny 14 Żydów i została uhonorowana w 1993roku medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" - najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym nie-Żydom przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Więcej o pani Czesławie można przeczytać na blogu: http://czeslawazak.blogspot.com/ Relacja ze spotkania ukazała się na portalu: http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,15454163.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz