piątek, 6 czerwca 2014

"O tym nie można zapomnieć..." - spotkania z kobietami, które przeszły piekło łagrów i obozów

     Uczniowie klasy drugiej technikum informatycznego: Paweł Piotrowski, Łukasz Górecki, Artur Sulkowski oraz technikum żywienia: Adam Szymański, wzięli udział w czwartej edycji ogólnopolskiego projektu Instytutu Pamięci Narodowej, pt. „O tym nie można zapomnieć - spotkania z kobietami , które przeszły piekło obozów i łagrów”. Projekt wspierany jest przez Fundację –Ja Kobieta, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum w Tykocinie i Oddział Muzeum Pod Zegarem w Lublinie.
    Celem trwającego przez cały rok szkolny 2013/2014 projektu edukacyjnego było dostarczenie uczniom wiedzy na temat dwóch systemów totalitarnych: faszyzmu i komunizmu. Młodzież wzięła udział w wykładach oraz warsztatach przygotowujących do spotkań ze świadkami historii i prezentujących techniki dokumentowania ich relacji w formie notacji historycznej.
    Aby przybliżyć uczniom problematykę w szkole prowadzone były zajęcia poświęcone trudnej sytuacji więźniów w obozach koncentracyjnych. Uczestnicy projektu odwiedzili również Muzeum Pamięci Auschwitz-Birkenau.
  Paweł, Łukasz, Adam i Artur przeprowadzili wywiad z Panią Danutą Janowską, byłą więźniarką obozu Ravensbruck. Pani Danuta obecnie mieszka w Warszawie. Spotkanie z Panią Danutą, a także z innymi byłymi więźniarkami, było niezwykłą lekcją historii.
      W dniu 5 czerwca podczas ogólnopolskiej prezentacji finałowej notacja nakręcona przez Pawła, Adam, Artura i Łukasza zajęła III miejsce. Nagrodą dla zespołu jest wyjazd w kwietniu 2015 roku na uroczystość wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbruck.
          Opiekunem merytorycznym projektu była pani Zdzisława Rycyk-Lubaś.
 
(oprac. Z. Rycyk - Lubaś).
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz