wtorek, 26 maja 2015

RAJD EKOLOGICZNY (16 MAJA)

W majową sobotę, o mało przyzwoitej godzinie 5.40 słuchacze TECHNIKUM TURYSTYKI WIEJSKIEJ wyruszyli autobusem nr 17 w kierunku Sikorza. W samym centrum stolicy SZWAJCARII MAZOWIECKIEJ grupa śmiałków (którym chciało się wstać…) rozpoczęła swoją przygodę z turystyką kwalifikowaną, biorąc udział w XXXVII RAJDZIE EKOLOGICZNYM. Młodzież wędrowała trasą indywidualną, SZLAKIEM CZERWONYM im. Bolesława Krzywoustego. Grupę poprowadziła przewodnik PTTK Maria Dobrzeniecka. Najpierw wszyscy zeszli stromą skarpą nad Skrwę Prawą, by poznać uroki REZERWATU PRZYRODY SIKÓRZ, będącego obszarem ochrony siedlisk sieci NATURA 2000. Jest to rezerwat krajobrazowy, częściowy, którego celem jest zachowanie malowniczych meandrów Skrwy Prawej oraz środowisk grądowych i łęgowych, będących obecnie rzadkością w Europie. Krajobrazy i różnorodność biologiczna BRUDZEŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO zachwyciła wszystkich. Następnie młodzież zapoznała się z historią Sikorza oraz podziwiała zabytki malowniczo położonej nad rzeką miejscowości (kościół, fragment starego cmentarza, klasycystyczny dworek) oraz pomniki przyrody.
Po około godzinnym zwiedzaniu, rozbudzona na dobre grupa ruszyła na szlak. 

Trasa wiodła z Sikorza przez Kobierniki, Radotki do Cierszewa. W KOBIERNIKACH nie obyło się bez refleksji na temat odpadów. Mijane w oddali wysypisko śmieci było pretekstem do dyskusji na temat ekologicznych postaw i recyklingu. Tuż przed mostem rozemocjonowana grupa zatrzymała się, doceniając umiejscowienie punktu widokowego, z którego rozciąga się malownicza panorama meandrującej Skrwy. Tutaj pan profesor Piotr Syska zmroził wszystkich opowieścią o zlodowaceniu bałtyckim i…. wszystko stało się jasne! Dzięki ustępującemu lądolodu na monotonnym i równinnym Mazowszu możemy podziwiać zaskakująco urozmaiconą rzeźbę terenu. W okolicy RADOTEK odbył się  pierwszy postój na małe „co- nieco”… Dalej szlak wiódł wzdłuż rzeki, wśród pól w wiosennych kolorach. Zachwyt na trasie wzbudziły także liczne wąwozy, jary i płaskie tarasy.

W CIERSZEWIE przywitał wszystkich gościnnie pan Tobiasz Jeziorowski, który oprowadził nas po OŚRODKU REKREACYJNO-SZKOLENIOWYM. Turyści zapoznali się z bazą noclegową i gastronomiczną oraz poznali dodatkową ofertę  ośrodka. Utrudzeni lekko wędrowcy chętnie biesiadowali przy ognisku w tak pięknych okolicznościach przyrody. PRZYJĘCIE W PLENERZE było tego dnia - wisienką na torcie! Pogoda sprzyjała, humory też. W drodze powrotnej  najbardziej wytrwali, zatrzymali się na chwilę przy XVIII- wiecznym kościółku Św. Andrzeja w Brwilnie Górnym. W czasie wędrówki czułą troską i opieką słuchaczy otaczali profesor Alicja Jędrzejak, Joanna Wróblewska, Piotr Syska, a pokrętnie po meandrach Skrwy Prawej prowadziła Maria Dobrzeniecka. 

Relację przygotowała p. Maria Dobrzeniecka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz