środa, 25 stycznia 2017

UCZYMY SIĘ TOLERANCJI, ODRZUCAMY STEREOTYPY

                            Uczniowie klas 3 thi, 3 tg, 2 tw i 1 tgr wraz z opiekunami (p. Adamem Milewskim, p. Michaliną Gontarską, p. Bożeną Dzierżanowską, p. Anną Jeziórską i p. Wiolettą Róg) odwiedzili dziś Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Celem tej wizyty było uczestnictwo w spektaklu "Berek, czyli upiór w moherze" w reżyserii Andrzeja Chichłowskiego. 
         W teatralnych zapowiedziach mogliśmy przeczytać: Dwa mieszkania w polskim blokowisku. W jednym on – gej w średnim wieku. Według niej, pedał. W drugim ona – kobieta w podeszłym wieku, według niego  – moherowy beret. Szczerze się nienawidzą, co demonstrują przy każdej okazji. On rozpaczliwie szuka miłości (...).Ona obwinia go za całe zło i zepsucie świata. Uważa się za wzór moralności. Żyje w przekonaniu, że porządnie wychowała córkę, która z jakichś powodów jej nie odwiedza. Patrzą na siebie przez pryzmat stereotypów i nakręcają się we wzajemnej nienawiści, która w końcu doprowadzi do nieoczekiwanych zdarzeń." Okazało się jednak, że spektakl porusza znacznie więcej współczesnych problemów. Mogliśmy znaleźć tu obraz "zagubionych gdzieś" właściwych relacji między matką a córką, samotność, czy zmagania z samoakceptacją. A wszystko to tuż obok nas - osadzone w realiach współczesnego Płocka. 
               Po zakończonym spektaklu młodzież uczestniczyła w warsztatach poświęconych tematyce tolerancji i stereotypów, które poprowadziła p. Monika Mioduszewska - Olszewska z Teatru Dramatycznego w Płocku. 

(Spektakl bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie - www.teatrplock.pl).














     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz