poniedziałek, 31 marca 2014

CHIŃSKIE SMAKI


Było egzotycznie, pracowicie i smakowicie.
28 marca 2014 r.  odbyło się spotkanie z panią Donną Delik pochodzącą z Chin

Uczniowie klasy IV tg  i III tg w ramach Koła Żywieniowego mogli zapoznać się ze sztuką kulinarną Chin, poznać  smaki,  zapachy i  zwyczaje żywieniowe Chińczyków.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją kuchni chińskiej. Młodzież podziwiała jej  różnorodność pod względem kulinarnym i obyczajowym.  Po prezentacji odbył się pokaz parzenia herbaty połączony z degustacją. Uczniowie dowiedzieli się o znaczeniu herbaty w kulturze chińskiej oraz w jaki sposób uzyskać najlepsze walory smakowe, zapachowe i właściwości prozdrowotne.
Uczestnicy mogli zapoznać się z niektórymi surowcami charakterystycznymi dla kuchni chińskiej i wykorzystaniem ich w potrawach. Pani Donna Delik zaprezentowała  również bambusowy koszyk do gotowania na parze, następnie omówiła jego znaczenie w przygotowaniu potraw.
 Pożegnaliśmy uczniów klasy III tg, a klasa IV tg stanęła w szranki konkursowe zakończone poczęstunkiem.

Rozpoczęło się „Wielkie Gotowanie”

Etap pierwszy: pani Donna Delik sporządziła potrawę z kuchni chińskiej „kurczaka                   z warzywami” dokładnie opisując dodawane składniki.
Etap drugi: uczniowie w trzech zespołach sporządzali zaprezentowaną  potrawę.
Etap trzeci: degustacja, ocena sposobu podania potrawy i wyłonienie zwycięzców.

Zwycięstwo i chińskie pałeczki w charakterystycznym opakowaniu przypadło Żanecie Zarębskiej, Natalii Pijanowskiej i Paulinie Kowalskiej.

Opiekunowie Koła Żywieniowego: Alicja Jędrzejak i Mariola Madej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz