poniedziałek, 30 października 2017

STWORZYLIŚMY POLE NADZIEI


          Szkolny Klub Wolontariusza „Jestem dla innych” od wielu lat współpracuje z płockim Hospicjum Stacjonarnym Caritas. W tym roku szkolnym społeczność Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku przystąpiła do międzynarodowego programu Pola Nadziei. W poniedziałek uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Biura Caritas Diecezji Płockiej. Pani Małgorzata Przemyłska opowiadała o tym czym są Pola Nadziei, o swoich doświadczeniach związanych z chorobą nowotworową syna, pracy hospicjum i potrzebie działania wolontariuszy. Następnie uczniowie klasy 2 tw  i 4 trak pod kierunkiem p. Wioletty Róg i p. Anny Jeziórskiej posadzili przed budynkiem szkoły 200 cebulek żonkili. Nad tym, aby kwiaty były sadzone prawidłowo czuwała p. Bożena Bedyk – Szczypawka. Za przygotowanie terenu odpowiadali uczniowie klasy 1 tr pod kierunkiem p. Marianny Domeradzkiej. W akcji tworzenia naszego szkolnego Pola Nadziei uczestniczył także Pan dyrektor Jacek Kłosiński i Pani wicedyrektor Elżbieta Milewska.
       Pierwsze Pola Nadziei powstały w szkockim Edynburgu. Jest to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Jego ideą  było pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. „W 1998 roku Organizacja MCCC w Edynburgu obchodziła swoje 50-lecie. Przygotowując się do obchodów tej uroczystości mając za patronkę Marię Skłodowską Curie postanowiła zapoznać ze swoją pracą jedno z polskich hospicjów. Kraków jest miastem bliźniaczym z Edynburgiem, zatem Kraków został wybrany, jako miejsce polskiej edycji Pól Nadziei. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum. Wiosną 1998 roku w krakowskich parkach zakwitły pierwsze polskie pola nadziei. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała Organizacja MCCC.”
       Żonkile to międzynarodowy symbol nadziei. Ma on przypominać o ludziach cierpiących i oczekujących towarzyszenia w czasie odchodzenia z tego świata. Co roku w październiku ludzie na całym świecie sadzą żonkile na skwerach, w parkach, przed szkołami i innymi instytucjami. Wiosną, kiedy zakwitną, wolontariusze rozdają je w zamian za datki do puszek. Celem tej akcji jest zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych hospicjów oraz szerzenie idei opieki hospicyjnej.

(źródło: polanadziei.pl)












         














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz