„KATYŃ …OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA” to program edukacyjny, którego celem jest uczczenie pamięci OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21. 857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretna osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko.
Mottem programu są słowa Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby Prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.”
W Programie uczestniczy już ponad 3000 instytucji z Polski i spoza jej granic. KATYŃSKIE DĘBY PAMIĘCI posadzono w : USA, Rosji, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Kanadzie, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie i Cyprze.
W tej tak istotnej dla narodu polskiego akcji nie mogło zabraknąć też nas – Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej. Po długich przygotowaniach w naszej szkole odbyły się dziś uroczystości posadzenia Dębów Pamięci oraz odsłonięcia pamiątkowych tablic w ramach realizacji programu edukacyjnego "Katyń... Ocalić od zapomnienia". W ten sposób uczciliśmy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej – braci: kapitana Romana Sobańskiego i porucznika Michała Sobańskiego.


29 marca był dla społeczności Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku doskonałą lekcją historii. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia p. dyrektora Jacka Kłosińskiego, p. Michała Boszko - Starosty Płockiego (honorowego patrona uroczystości) i zaproszonych gości. Młodzież pod przewodnictwem p. Zdzisławy Rycyk - Lubaś i p. Izabeli Grabarczyk zaprezentowała program artystyczny "Katyń... ocalić od zapomnienia. Dla tych, którzy musieli kopać własny grób". Naszym recytatorom towarzyszył chór ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablic ku czci: kapitana Romana Sobańskiego i porucznika Michała Sobańskiego oraz posadzenie Katyńskich Dębów Pamięci. Po zakończeniu oficjalnej części goście mieli okazję, aby obejrzeć przygotowane przez uczniów i nauczycieli wystawy okolicznościowe oraz wystawę „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Biuro Edukacji Publicznej (http://www.ipn.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=47&id=4038).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz