środa, 27 marca 2013

DZIEŃ TEATRU

      Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. Przypomnijmy, że święto to uchwalono w roku 1961 na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów (27 marca 1957). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI (International Theatre Institute).
    Tak, jak co roku w tym dniu uczniowie naszej szkoły  (klasa 1 tr, 1 thi, 3 ti i 4 tr) wraz z opiekunami (p. Anną Jeziórską, p. Wiolettą Róg i p. Arturem Piechotą) wybrali się do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Tym razem młodzież obejrzała "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reż. Tomasza Grochoczyńskiego. Nasi przedstawiciele (Karolina Woźnicka - 4 tr, Dawid Grabowski - 4 tr, Michał Piotrowski - 3 ti, Karolina Archutowska - 1 tr i Anita Krowicka - 1tr) złożyli życzenia na ręce p. Marka Mokrowieckiego - dyrektora płockiego Teatru oraz wręczyli kwiaty aktorom i pracownikom.
                                                                                                                                                                                             


Pan Dyrektor
Aktorzy i Pracownicy
Teatru Dramatycznego
 im. Jerzego Szaniawskiego
 w Płocku
 
 „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są…” – pisała Tove Marika Jansson. We współczesnym świecie przepełnionym informacjami, zdarzeniami, zdominowanym przez multimedia i wszechobecny pośpiech teatr staje się przestrzenią magiczną. To tu chociaż na chwilę możemy się bezkarnie zatrzymać, lub przenieść w czasie, przyjąć wybrane role, przezwyciężyć codzienne lęki i ograniczenia. To w teatrze możemy poznawać i jednocześnie przeżywać całe spektrum emocji i relacji międzyludzkich. Magia tego miejsca pozbawia nas uprzedzeń, rozwija wyobraźnię oraz kształtuje wrażliwość. Teatr sprawia, że przez kilkadziesiąt minut wszyscy stajemy się równi – bez względu na wiek, pełnione funkcje i życiowe role. Wreszcie tylko w teatrze widz może obserwować jednocześnie teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, rzeczy ze świata realnego oraz ze świata snów, marzeń, tęsknot i wspomnień.
            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru życzymy Panu Dyrektorowi, Aktorom oraz Pracownikom Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wielu twórczych inspiracji, sukcesów i radości. Niech dla każdego widza, a szczególnie tego młodego  i niedoświadczonego, teatr przestanie być instytucją, a stanie się tym magicznym światem  - pełnym niezapomnianych przeżyć i refleksji, do którego będzie chciał wracać. A  mottem do dalszych twórczych działań niech będą słowa Kazimierza Korda: „Dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim zapału twórców”. 
                                                                                                                                                                                      Dyrekcja,
Rada Pedagogiczna,
Uczniowie i Pracownicy
Zespołu Szkół  im. Leokadii Bergerowej
 w Płocku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz