czwartek, 23 kwietnia 2015

WSCHODNIE OPOWIEŚCI - 22 KWIETNIA

W ramach "Bilskich spotkań z..." gościliśmy w naszej szkole p. Zbigniewa Pawlaka, autora książki "Pęknięte miasto. Biesłan", znawcę wschodu, wykładowcę uniwersyteckiego, który przez ponad 10 lat mieszkał i pracował w Azji Środkowej, gdzie brał udział w projektach edukacyjnych i humanitarnych. 

Zbigniew Pawlak zabrał nas w podróż do Kazachstanu, na Kaukaz i do Afganistanu, aby opowiedzieć o sile i wartości edukacji. Spotkanie przebiegało pod hasłem: "Terroryści bardziej boją się dziewczynki z książką niż czołgów i karabinów". 

W trakcie spotkania mogliśmy też usłyszeć historię zamachu terrorystycznego w Biesłanie.
Zbigniew Pawlak był w Biesłanie 40 dni po zamachu terrorystycznym na szkołę, w którym zginęły 334 osoby, w tym 156 dzieci. Terroryści uderzyli w to, co na Kaukazie jest najświętsze – dzieci, bo dzieci na Kaukazie są świętością. Będąc tam, odwiedził ponad setkę osetyjskich rodzin. Mieszkał w ich domach, słuchał ich historii. Potem wracał tam jeszcze wielokrotnie. Również z wolontariuszami – studentami z Polski.
Słuchając opowieści Zbyszka mogliśmy wręcz odczuć bezradność rodziców, którzy nie mogli pomóc swoim dzieciom, bezradność dzieci patrzących na śmierć swoich rodziców, lecz mogliśmy także zasmakować odwagi i heroizmu tych, którzy na własne życzenie pozostali z dziećmi szkole i narażali lub oddali swoje życie, by ratować innych.


Spotkanie przygotował p. Piotr Syska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz