czwartek, 13 grudnia 2012

13 GRUDNIA 1981 ROKU - PRZECIW WOLNOŚCI, PRZECIW DEMOKRACJI

Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku władza komunistyczna, łamiąc nawet własne prawo, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Jego celem było zniszczenie „Solidarności”, a przez to zniszczenie wielkich nadziei Polaków na zmianę sytuacji w kraju na drodze pokojowych przemian.
Już pierwszej nocy stanu wojennego do tysięcy polskich domów wtargnęli funkcjonariusze milicji i SB, uprowadzając działaczy „Solidarności” i innych organizacji. Zostali oni internowani w kilkudziesięciu ośrodkach w całym kraju. Wkrótce areszty i więzienia zapełniły się tymi, którzy zdecydowali się przeciwstawić przemocy organizując strajki i demonstracje, drukując ulotki i pierwsze gazetki. Padali także zabici, wśród nic dziewięciu górników z „Wujka”, zamordowanych podczas pacyfikacji strajku w kopalni.
Mimo panującego terroru starano się okazać solidarność z rodzinami represjonowanych, rannych i zabitych. Przyjmowała ona zarówno wymiar materialny, jak  i symboliczny. Najpowszechniejszym znakiem solidarności z prześladowanymi i ich rodzinami, a także wyrazem pamięci o ofiarach stanu wojennego stała się płonąca w oknach domów świeca. Symbol ten wkrótce stał się znany na całym świecie – w Wigilię Bożego Narodzenie 1981 roku płonącą świecę w oknie postawił Jan Paweł II, taki sam gest w Białym Domu wykonał prezydent Ronald Reagan. Świece zapalne przez milionów amerykańskich domów miały być znakiem protestu przeciw dławieniu wolności i praw człowieka.
Od tamtych wydarzeń minęło już ponad trzydzieści lat. Świat zmienił się - upadł system komunistyczny. Polska odzyskała niepodległość, jesteśmy ludźmi wolnymi. Obok nas żyją Ci, którym przyszło zapłacić cenę tej wolności - rodziny ofiara stanu wojennego, internowani, aresztowani i więzieni, zwolnienie z pracy, zmuszeni do emigracji z kraju.
Okażmy naszą pamięć 13 grudnia 2012 roku o godzinie 19.30 i postawmy w oknach naszych domów światło wolności lub zapalmy je wirtualnie za wszystkich tych, którzy 31 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego. Pokażmy nasze przywiązanie do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.
WIRTUALNE ŚWIATŁO WOLNOŚĆI:
LUB
WWW.PAMIEC.PL/13GRUDNIA
(oprac. p. Zdzisława Rycyk - Lubaś).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz