środa, 19 grudnia 2012

DOBRZY LUDZIE W CZASACH ZŁA

W dniu dzisiejszym młodzież, pod kierunkiem p. Zdzisławy Rycyk-Lubaś i p. Moniki Orzechowskiej, przybliżyła społeczności szkolnej postacie Ireny Sendler, Janusza Korczaka i Jana Karskiego - "dobrych ludzi w czasach zła". 


Irena Stanisława Sendler zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie.Uratowała ok. 2500 dzieci. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Janusz Korczak (wł. Henryk Goldszmit) założył i prowadził Dom Sierot  dla dzieci żydowskich w Warszawie. Zginął wraz z wychowankami – wywieziony w początkach sierpnia 1942 z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.

Jan Karski (wł. Jan Romuald Kozielewski) był emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego.  Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Więcej o Janie Kaskim na stronie: http://www.jankarski.org/strona-domowa/Brak komentarzy:

Prześlij komentarz