środa, 12 grudnia 2012

Z HISTORIĄ I CHEMIĄ W TLE...

      Dzisiejszy zimowy dzień spędziliśmy na zajęciach turystyczno - edukacyjnych. Przejechaliśmy wiele kilometrów, aby zobaczyć miejsca związane z początkami naszego państwa oraz odwiedzić fabrykę bombek choinkowych. Ale po kolei... Wczesnym rankiem ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami (p. Elżbietą Milewską, p. Zdzisławą Rycyk - Lubaś, p. Anną Jeziórską i p. Wiolettą Róg) wyruszyła w podróż do Gniezna. Pierwszym miejscem, do którego dotarliśmy było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tu oprócz wielu ciekawych eksponatów mogliśmy obejrzeć również kilka filmów (3D) przybliżających historię początków naszego państwa.


     Niewątpliwą atrakcją okazała się wizyta w Fabryce Ozdób Choinkowych Bolglass.. Wędrując po zakładzie zostaliśmy wprowadzeni w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dmuchalni szkła. Tam "dmuchacze" z rurek ze szkła sodowego tworzą szklaną kulę. Szkło ogrzewane w odpowiedni sposób ogniem gazowych palników staje się plastyczne, dzięki czemu można nadawać mu odpowiedni kształt. Dmuchanie bombek okazuje się nie lada wyczynem. I chociaż niektórym przypominało ono robienie baniek mydlanych, to w tym przypadku potrzeba znacznie wydolniejszych płuc i wytrzymałości na wysoką temperaturę. 

   Kolejnym elementem produkcji bombek było ich srebrzenie, a dokładniej malowanie od środka azotanem srebra.

     Srebrne kule trafiły do kolejnego pomieszczenia, jakim jest farbiarnia. To tu bombki nabierają właściwych kolorów, od klasycznej świątecznej czerwieni od popularnej ostatnio czerni.


   Ostatnim etapem naszego zwiedzania była sala zdobienia bombek. Przy użyciu różnego rodzaju pędzelków (np. z sierści niedźwiedzia) panie tworzyły przeróżne wzory i napisy.


 

    A na koniec nie pozostało nam już nic innego, jak tylko udać się do firmowego sklepu i zakupić przygotowane dla nas bombki imienne oraz wiele innych, często przypominających wręcz małe dzieła sztuki. 
       Przed nami został już tylko trzeci etap wycieczki - zwiedzanie gnieźnieńskiej Katedry. A tu na na Wzgórzu Lecha obejrzeliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie, sarkofag świętego Wojciecha, podziemia oraz wiele innych ciekawych zabytków naszej polskiej kultury.


     Po niezwykle emocjonującym dniu szczęśliwie i w dobrych humorach wróciliśmy do domów. Kolejna wyprawa turystyczno - edukacyjna już w lutym. Tym razem celem naszej podróży będzie Warszawa. Serdecznie zapraszamy.

(ja)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz